Docksiders Girls Team Results

 

 

 

2018-19 Meet Results

 

Event Champions and All Around top 3 are recognized

 

REGION VII CHAMPIONSHIPS

Level 10

Ronni Binstock –Regional Bars & Floor Champion, 2nd All Around

Katie Ours – 3rd All Around

National Qualifiers – Ronni Binstock, Trinity Brown, Hailey Merchant, Katie Ours, Holly Snyder

 

Level 9

Chelsea Boyer – Regional Bars Champion, 3rd All Around

Maddy Matassa – Regional Vault Champion

Eastern Qualifiers – Chelsea Boyer, Hannah Schouviller

 

MARYLAND STATE CHAMPIONSHIPS

Level 10

2nd PLACE TEAM

Trinity Brown – Vault and All Around State Champion

Holly Snyder – Bars and All Around State Champion

Anaya Smith – Vault State Champion, 2nd Place All Around

Ronni Binstock – 2nd Place All Around

Hailey Merchant – 2nd Place All Around

Katie Ours – 3rd Place All Around

Regional Qualifiers – Ronni Binstock, Trinity Brown, Julia Heiner, Hailey Merchant, Hannah Munnelly, Katie Ours, Anaya Smith, Logan Smith, Holly Snyder, Sarah Zois

 

Level 9

Hannah Schouviller – Beam State Champion

Regional Qualifiers – Chelsea Boyle, Maddy Matassa, Hannah Schouviller

 

Level 8

Regional Qualifier – Carly Johnson

 

 

Level 7

Caroline Groseclose – Floor State Champion

 

Level 6

Isabella Haskell – Beam State Champion

Avery Holman – 3rd Place All Around

 

Level 4

Xaria Johnson – All Around State Champion

Emma Hopkinson – Beam State Champion

 

Level 3

Cassidy Entsminger – Vault State Champion

 

Xcel Diamond

Grace Constantine – Floor State Champion

 

Xcel Platinum

4th PLACE TEAM

Katie Bottom – All Around State Champion

Claire Procida – Floor State Champion

 

Xcel Gold

5th PLACE TEAM

Amadea Elorde – Beam State Champion, 2nd All Around

 

 

Season Finale

Level 4

TEAM 3rd PLACE

Xaria Johnson – Bars, Floor, All Around Champion

 

Sting Meet

Xcel Diamond

Cassie DeFeo – Vault, Bars, Beam, Floor, All Around Champion

 

Xcel Platinum

TEAM CHAMPIONS

Hannah Graves – All Around Champion

Katie Bottom – 2nd All Around

 

Xcel Gold

2nd Place Team

Amadea Elorde – Bars, Beam, All Around Champion

Teddy Ivovic – Vault, Floor Champion, 2nd All Around

Aria Bastien – Vault Champion, 3rd All Around

Lily Lanham – Bars Champion, 3rd All Around

Giuliana Leon – Bars Champion

Irelyn Beaulieu – 3rd All Around

 

 

Tune Up for States

Level 4

Sylvia Calabrese – Floor, All Around Champion

Emma Hopkinson – Beam Champion, 2nd All Around

Xaria Johnson – Vault Champion, 3rd All Around

Eva Epps – Beam Champion

 

Xcel Platinum

2nd Place Team

Hannah Graves – Bars Champion, 2nd All Around

Katie Bottom – Floor Champion

 

Xcel Gold

3rd Place Team

Samantha Wallace – All Around Champion

Amadea Elorde – Bars Champion, 2nd All Around

Emma Brown – Bars Champion

 

 

Heart of a Champion

Level 10

TEAM CHAMPIONS

Ronni Binstock – Floor , All Around Champion

Anaya Smith – Vault, Floor Champion, 2nd All Around

Katie Ours – Vault, Floor Champion, 2nd All Around

Logan Smith – Vault Champion

Trinity Brown – 3rd All Around

 

Capital Cup

Level 8

Carley Johnson – Beam, All Around Champion

 

Level 6

Colleen Brubaker – Beam Champion

 

Level 4

2nd Place Team

Xaria Johnson – Vault, Bars, Beam, Floor, All Around Champion

Brynn Cronin – 3rd All Around

Sylvia Calabrese – 3rd All Around

Eva Epps – 3rd All Around

 

 

Charleston Cup

Level 10

2nd Place Team

Ronni Binstock – Floor Champion, 2nd All Around

Anaya Smith – Vault Champion

Logan Smith – Vault Champion

Holly Snyder – Vault Champion

Hailey Merchant- Bars Champion

Trinity Brown – 3rd All Around

Katie Ours – 3rd All Around

 

Level 9

Chelsea Boyer – All Around Champion

Hannah Schouviller – Beam Champion, 3rd All Around

Pink Invitational

Level 7

Ashley Calderone – Beam Champion, 2nd All Around

Alexa Holt – Vault Champion

Caroline Groseclose – Beam Champion

 

Level 6

Avery Holman – Vault Champion, 3rd All Around

Rylee Simering – 2nd All Around

 

Excalibur Cup

Level 9

3rd Place Team

Chelsea Boyer – Beam, All Around Champion

Maddy Matassa – Vault Champion

 

Paws for a Cause

Level 10

2nd Place Team

Hailey Merchant – Vault, Bars, Floor, All Around Champion

Holly Snyder – Vault, Floor, All Around Champion

Katie Ours – Vault, Beam Champion, 2nd All Around

Ronni Binstock – Floor Champion, 2nd All Around

Trinity Brown – 2nd All Around

 

Level 9

Chelsea Boyer – Vault, Bars, Floor All Around Champion

Maddy Matassa – Vault Champion, 2nd All Around

Hannah Schouviller – Beam Champion, 3rd All Around

Frederick Classic on the Hill

Level 8

McKenzie Roman – Bars Champion, 2nd All Around

Carley Johnson – 3rd All Around

 

Level 7

Team 3rd Place

Allie Gheewala – Floor Champion

Savannah Meigel – Beam Champion

Ashley Calderone – 3rd All Around

 

Level 6

Team 3rd Place

Rylee Simering – Bars, All Around Champion

Avery Holman – Bars Champion, 3rd All Around

Hayley Lark – Vault Champion, 3rd All Around

Sophia Hernandez – Beam Champion

 

 

Level 4

Brynn Cronin – Bars Champion, 2nd All Around

Xaria Johnson – 3rd All Around

 

Xcel Platinum

Hannah Graves – Bars Champion, 2nd All Around

 

Xcel Gold

Team 3rd Place

Amadea Elorde – Bars Champion, 3rd All Around

Hailey Lenhart – 3rd All Around

 

 

Parkette Invitational

Level 10

Holly Snyder – Vault, Floor, All Around Champion

Anaya Smith – Vault Champion

Trinity Brown – Vault Champion

Logan Smith – Vault Champion

Ronni Binstock – 3rd All Around

Julia Heiner – 3rd All Around

 

Level 9

TEAM 2nd PLACE

Hannah Schouviller – Beam, All Around Champion

Chelsea Boyer – 2nd All Around

 

Level 6

TEAM 3rd PLACE

Sophia Hernandez – Beam Champion

Rylee Simmering – Bars Champion

 

Sportsplex Invitational

Level 4

TEAM 2nd PLACE

Xaria Johnson – Floor, All Around Champion

Sylvia Calabrese – Bars Champion, 2nd All Around

Kiera Keen – Beam Champion, 3rd All Around

Emma Hopkinson – Beam Champion

 

Level 3

Cassiy Entsminger – Vault, Bars, Beam, All Around Champion

Gracie Foley – 3rd All Around

 

 

 

Brestyan’s Invitational

Level 10

TEAM CHAMPIONS

Holly Snyder – Bars, All Around Champion, NASTIA LIUKIN CUP QUALIFIER

Anaya Smith – Vault, Floor, All Around Champion

Julia Heiner – Beam Champion, 2nd All Around

Hailey Merchant – Bars Champion, 3rd All Around

Ronni Binstock – 3rd All Around

 

Level 9

Chelsea Boyer – Bars Champion, 3rd All Around

Maddy Matassa – Vault Champion

 

 

Maryland Classic

Level 8

Carley Johnson – Bars, Beam Champion, 3rd All Around

 

Level 7

Caroline Groseclose – Floor, All Around Champion

Ashley Calderone – Beam Champion, 2nd All Around

Allie Gheewala – 3rd All Around

 

Level 6

Rebecca Parella – Beam Champion, 2nd All Around

 

 

Anti-Bullying Invitational

Xcel Diamond

Grace Constantine – Bars, Beam, Floor, All Around Champion

Cassie DeFeo – Vault Champion, 2nd All Around

 

Xcel Platinum

TEAM CHAMPIONS

Ashley Falk – Floor, All Around Champion

Clare Procida – Beam, Floor Champion, 2nd All Around

Hannah Graves – Bars Champion, 2nd All Around

Emily Condron – 3rd All Around

 

Xcel Gold

TEAM 2nd PLACE

Aria Bastien – Vault, Beam, Floor, All Around Champion

Amadea Elorde – Vault, Beam Champion, 3rd All Around

Emily Worrall – 2nd All Around

 

Unique Classic

Level 4

TEAM 2nd PLACE

Xaria Johnson – Vault, Bars, Beam, Floor, All Around Champion

Audrey Ebey – Beam Champion, 2nd All Around

Sylvia Calabrese – Floor Champion, 3rd All Around

Emma Hopkinson – Floor Champion

Brynn Cronin – 2nd All Around

Eliza Zang – 3rd All Around

Kennedy Cary – 3rd All Around

Eva Epps – 3rd All Around

 

Level 3

Cassidy Entsminger – Beam, All Around Champion

Teagan Padgett – Floor Champion, 3rd All Around

Hartlynn Chapmann – Beam Champion

Grace Quackenbush – 2nd All Around

Gracie Foley – 3rd All Around

 

 

Christmas on the Chesapeake

Level 10

TEAM CHAMPIONS

Anaya Smith – Vault, Floor, All Around Champion

Katie Ours – Bars, All Around Champion

Hailey Merchant – Floor, All Around Champion

Holly Snyder – Vault Champion

Hannah Munnelly – 3rd All Around

 

 

Level 9

Hannah Schouviller – Beam, All Around Champion

Chelsea Boyer – Vault Champion, 2nd All Around

Madison Matassa – Vault Champion, 2nd All Around

 

Level 8

Carley Johnson – Floor Champion, 3rd All Around

 

Level 7

Ashley Calderone – Beam Champion, 2nd All Around

Mattie Schaefer – Vault, Beam Champion, 3rd All Around

 

Level 6

Avery Holman – All Around Champion

Hayley Lark – Floor Champion

Jordin Alexander – Vault Champion

 

Level 5

Jordin Alexander – 3rd All Around

 

Level 4

Brynn Cronin – All Around Champion

Xaria Johnson – Vault Champion, 2nd All Around

Eva Epps – Beam Champion

 

Level 3

Teagan Padgett – 2nd All Around

 

Xcel Platinum

TEAM 3rd PLACE

Katie Bottom – Vault Champion

Hannah Graves – 2nd All Around

Molly Russell – Vault Champion

 

Xcel Gold

TEAM 4th PLACE

Samantha Wallace – Vault, All Around Champion

Aria Bastien – Vault Champion, 2nd All Around

 

Gymstrada Invitational

Level 10

TEAM CHAMPIONS

L to R: Sarah Zois, Kate Wolbart, Ronni Binstock, Hailey Merchant, Katie Ours,

Anaya Smith, Hannah Munnelly, Julia Heiner, Holly Snyder, Trinity Brown

Ronni Binstock – Bars, Floor, All Around Champion

Hannah Munnelly – 2nd All Around

Anaya Smith – Vault Champion, 3rd All Around

Julia Heiner – Beam Champion, 4th All Around

Sarah Zois – 5th All Around

Kate Wolbart – 6th All Around

Hailey Merchant – All Around Champion

Holly Snyder – Vault, Floor Champion, 2nd All Around

Trinity Brown – 5th All Around

 

Level 9

Chelsea Boyer – Beam Champion

Hannah Schouviller – Beam Champion

Maddy Matassa – 3rd All Around

 

Tim Weaver Invitational

 

Level 7

Ashley Calderone – Beam Champion

Mia Griffith – Vault Champion